Béla Bugár, splnomocnenec vlády pre optimizmus a naivitu

Autor: Richard Vašečka | 14.6.2013 o 18:30 | Karma článku: 19,64 | Prečítané:  4283x

Obrazom našej politickej reality sú vyjadrenia niektorých politikov na otázku denníka SME v súvislosti s udalosťami spoza rieky Moravy: „Prečo na Slovensku policajná razia ešte nemierila na najvyššie miesta v politike?"

Najlepšia bola odpoveď pána Bugára: „Prečo sa mňa pýtate? Tak asi také prípady nie sú. Jednoducho nebol dôvod. Verím, že u nás takéto čosi nezasahuje do najvyšších miest. Ešte to by nám chýbalo."

 

Aj vy veríte, že u nás také prípady nie sú a že u nás také čosi nezasahuje do najvyšších miest?

 

Ja nie!

 

A navrhujem vymenovať pána Bugára za splnomocnenca vlády pre optimizmus a naivitu.

Reakcia pána premiéra ma neprekvapila. Úplne sa totiž vyhol odpovedi. Ako obvykle: „Vo všeobecnosti nepovažujeme za vhodné vstupovať svojimi vyjadreniami do vnútorných procesov iných krajín, obzvlášť ak ide o takúto citlivú tému."

Pre lepšie porozumenie zopakujem aká bola otázka: „Prečo na Slovensku policajná razia ešte nemierila na najvyššie miesta v politike?"

Pán premiér, otázka znela: „Prečo NA SLOVENSKU ... ?" Nie v Turecku! Považujete Slovensko za „inú krajinu"? Alebo nie ste až taký hlúpy, len sa snažíte zahovoriť tú druhú nepríjemnejšiu časť otázky, ktorá hovorí o „najvyšších miestach v politike"? Pochopiteľné, najmä ak pri pohľade do Čiech tie „najvyššie miesta" znamenajú aj premiéra krajiny.

Zadržaní boli aj bývalý a súčasný (!) riaditeľ českého Vojenského spravodajstva (VS). Toto ma zaujalo obzvlášť, vzhľadom na kauzu tunelovania VS na Slovensku, kde je riaditeľ VS stále vo funkcii a samovyšetruje sa.

Dovolím si požičať spoza Moravy aj povzdych: „Ach, jo!" Čaká nás ešte dlhá cesta! Vedie cez funkčnú a nezávislú prokuratúru, súdy, políciu, parlamentnú kontrolu a prísny zákon o kontrole tajných služieb (práve sa pripravuje). O spravodlivosti, morálke a politickej kultúre nehovoriac. Tiež je to otázka profesionality spravodajských služieb a ich renomé v spoločnosti i u zahraničných partnerov.

 

Aby som len nekomentoval mediálne správy, chcem tu napísať, aký bude môj poslanecký príspevok k riešeniu tejto situácie v najbližšej dobe:

1. Tak ako doteraz sa budem aktívne zaoberať témou na zasadnutí parlamentných výborov, ktorých som členom: Výbor pre obranu a bezpečnosť a Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva - t.j. budem podľa potreby iniciovať schôdze výborov, klásť otázky a maximálne využívať kompetencie, ktoré v súčasnosti ako poslanec a člen spomenutých výborov mám. Oba výbory zasadnú v pondelok 17.6. a potom opakovane podľa potreby počas 21. schôdze parlamentu (18.6.-12.7.).

2. Spolu s opozičnými poslancami Fedorom a Kvasničkom som predkladateľom žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze ku kauze tunelovania VS (bude v pondelok 17.6.). Vystúpim v rozprave s analýzou súčasného stavu a predložím konkrétne návrhy ako zabezpečiť, aby k takýmto veciam v budúcnosti nedochádzalo.

3. Aktívne pripomienkujem pripravovaný návrh zákona o tajných službách. Mojou ambíciou je, aby bol plne funkčný a moderný, podľa vzorov vyskúšaných v zahraničí (napr. v Českej republike, že?). V tejto veci som už absolvoval alebo v najbližších dňoch absolvujem stretnutie s ministrom obrany a zástupcami civilných i vojenských spravodajských služieb.

4. Ako poslanec NR SR navštívim Špeciálnu prokuratúru a budem sa zaujímať o stav (nie obsah) vyšetrovania kauzy tunelovania VS.

 

A mimochodom, pán premiér, stále ste nedopovedali na môj oficiálny list poslanca NR SR so žiadosťou o osobné stretnutie z 23. mája t.r. (keďže ste trikrát neprišli na Výbor pre obranu a bezpečnosť). Nebojte sa, nezdržím Vás! Chcel som Vám len v mene občanov položiť otázku, aké tajnosti to máte o generálnej prokuratúre. Moja zvedavosť i zvedavosť občanov totiž veľmi vzrastá, keď sledujeme, čo sa posledné týždne deje okolo GP. Čím odôvodňujete takéto bezprecedentné obchádzanie zákonov a ústavných inštitúcií, napr. Národnej rady alebo Ústavného súdu.

Lebo ľudia si zaslúžia nielen istoty, ale najmä pravdu.

 

Moje ďalšie poslanecké aktivity môžete sledovať TU.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?