Ulica, automaty a drogy pre naše deti?

Autor: Richard Vašečka | 26.6.2013 o 8:00 | (upravené 26.6.2013 o 8:28) Karma článku: 12,23 | Prečítané:  1758x

Ak by som „podnikal" s drogami a hazardom, volil by som Smer. Prijímajú totiž prorastové opatrenia v brandži. A dokážu to skvele maskovať a mediálne predať. Ešte by mohli podporiť kolegov „podnikateľov" s prostitúciou a zbraňami. Súdnictvo spolupracuje, tak prečo nie zákonodarci?

Je to naozaj tak?

Minimálne to budí taký dojem. Vôbec netreba byť prorokom, aby ste už minulý rok predvídali ako sa bude vyvíjať situácia s centrami voľného času a ďalšími voľnočasovými zariadeniami po prijatí Čaplovičových zákonov. Počet CVČ a detí v nich klesá, náhrada je minimálna. Hoci zo štátneho rozpočtu odtiekli tie isté peniaze, nič sa neušetrilo. Namiesto na krúžky pôjdu deti teraz na ulicu. Iste, nie všetky. Najmä však tie, ktorých rodičia si nebudú môcť dovoliť zaplatiť za krúžky viac alebo všetko. Teda najmä deti a mládež zo sociálne slabších rodín.

 

A čo ich bude čakať na ulici?

Automaty a drogoví díleri.


Áno, trochu hyperbolizujem. Ale faktom zostáva, že vládna strana za asistencie poslancov SaS schválila dva zákony, ktoré k tomu prispievajú:

1.  Novelu zákona o hazardných hrách 171/2005 Z.z. z decembra 2012, v ktorom vrátila hracie automaty do pohostinstiev a výrazne sťažila zastupiteľstvám možnosť uzavrieť herne,

2.  Novelu trestného zákona 300/2005 Z.z. z májovej schôdze NR SR, v ktorom umožňujú dílerom drog vyviaznuť s podmienkou (na júnovej schôdzi neakceptovali námietky prezidenta a definitívne zákon schválili).

 

Ľahší prístup k hazardu a k drogám. Ľahšia korisť pre prevádzkovateľov hracích automatov a dílerov drog.

Nestalo sa to tak potichu a bez upozornení. Pri prerokovávaní predmetných zákonov zazneli opakovane z úst mnohých poslancov varovné či dokonca prosebné slová. Čítali sa listy ľudí pracujúcich s ohrozenými skupinami. Nič nepomohlo. Pri hlasovaní rozhoduje matematika.

Možno si povzdychneme: „Čo už? Na Slovensku je to tak!"

Nie, nemusí to tak byť. Ak sa nám to nepáči, dajme to najavo. Politika je nielen o počte hlasov v parlamente, o lobbingu záujmových skupín, ale aj o hlase občanov. Nenechajme sa učičíkať a znechutiť. Povedzme nahlas STOP! Drogy a hracie automaty na Slovensku nechceme!  Ide o nás, o naše deti a mládež. Najväčšou záujmovou skupinou na Slovensku sú úplne obyčajné rodiny s deťmi v rôznych životných situáciách. Tak nech to cítiť!

 

Čo sme urobili?

1.  Napísali sme ako občania tejto krajiny list prezidentovi Slovenskej republiky (prezident sa s nami stotožnil a zákon vrátil do parlamentu),

2.  Stretli sme sa s ministrom spravodlivosti kvôli novele Trestného zákona,

3.  Podali sme návrh zákona, ktorým chceme zvrátiť novelu Trestného zákona priateľskú k dílerom drog (na júnovú schôdzu),

4.  Vyzvali sme predstaviteľov kresťanských cirkví, aby pozdvihli v tejto veci svoj hlas.

 

Čo sa chystáme urobiť?

1.  Chceme rozbehnúť petíciu za zmenu legislatívy v prospech našich detí.

2.  Chceme pracovať tak, aby v najbližšom volebnom období malo Slovensko vládu, ktorá bude zastávať záujmy rodín s deťmi, a nie záujmy „podnikateľov" s drogami a hazardom.

 

Toto je naozaj vážne! Ak však budeme pasívni, nečudujme sa, že nám vládnu takíto ľudia a prijímajú takéto zákony.

 

O mojich ďalších poslaneckých aktivitách TU.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?