Dobrý vojak, zlý vojak

Autor: Richard Vašečka | 16.7.2013 o 18:23 | (upravené 17.7.2013 o 13:30) Karma článku: 21,22 | Prečítané:  4867x

Rozmýšľam, čo by sa stalo, keby čatár Daniel Kavuliak stihol tesne pred svojou tragickou smrťou napísať na sociálnej sieti komentár kritický k práci ministra Martina Glváča. Ako by minister vyriešil svoju vnútornú dilemu?

Tento úvod som napísal s veľkými rozpakmi. V žiadnom prípade by som sa totiž nechcel dotknúť osoby a pamiatky vojaka, ktorý položil svoj život na misii v Afganistane. A ani vyvolávať debatu o správnosti nasadenia príslušníkov OS SR v tejto krajine (prosím o to aj v diskusii).

Znepokojil ma však osud iného (teraz už bývalého) vojaka z inej zahraničnej misie, rotného Michala Hlatkého, ktorý slúžil na Cypre (http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/profesionalneho-vojaka-vyrazili-z-armady-za-komentar-facebooku.html).

 

Ako poslanec Národnej rady, člen Výboru pre obranu a bezpečnosť, cítim povinnosť verejne sa tohto vojaka zastať. Zároveň vyzývam ministra obrany Martina Glváča, aby celú vec vysvetlil a vyvodil dôsledky.

 

V posledných mesiacoch sme boli s niekoľkými poslancami na krátkej pracovnej návšteve v oboch misiách (jeden deň na otočku). Samozrejme je medzi nimi podstatný rozdiel v nasadení i bezpečnosti. Ale aj na Cypre sú to naši vojaci. Odvádzajú vynikajúcu prácu, majú medzinárodný rešpekt a uznanie. Robia to, na čo sú vycvičení a za čo sú platení - a to, čo je na Cypre potrebné.

 

Preto nerozumiem schizofrénii ministra obrany:

Jeden vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení tragicky zahynie. Premiér a minister ihneď odletia na miesto, prejavia najvyššie uznanie a koná sa štátny pohreb. Úplný súhlas.

Druhý vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení nezahynie. Dovolí si však na súkromnom profile kritickú poznámku na adresu ministra. Ihneď je povolaný na Slovensko, zažije dehonestáciu a nátlak, je prinútený „dobrovoľne" požiadať o výstup z armády. Celé zle.

 

Dvaja vojaci, jeden minister. Jeden vojak je mŕtvy, druhý živý a kritický. Jeden je pre ministra dobrý, druhý zlý. Táto veta mi vychádza z klávesnice veľmi ťažko, ale zdá sa, že pre ministra Glváča je „mŕtvy vojak, dobrý vojak."

 

Toto je veľmi zlý signál pre ozbrojené sily i pre Slovensko.

 

Kolega Igor Hraško (OĽaNO, člen Výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva) sa o kauzu zaujíma už od začiatku a p. Michala Hlatkého kontaktoval. Spoločne budeme interpelovať ministra obrany a snažiť sa dotiahnuť prípad až do konca.

 

Podľa armádnej komisie (bývalý) rotný Michal Hlatký ohrozuje dôveru v ozbrojené sily.

Podľa mňa ohrozuje dôveru v ozbrojené sily (a to aj u zahraničných partnerov) minister obrany Martin Glváč. Je zrelý na odvolanie.

 

Čo si myslíte vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?