Dobrý vojak, zlý vojak

Autor: Richard Vašečka | 16.7.2013 o 18:23 | (upravené 17.7.2013 o 13:30) Karma článku: 21,22 | Prečítané:  4841x

Rozmýšľam, čo by sa stalo, keby čatár Daniel Kavuliak stihol tesne pred svojou tragickou smrťou napísať na sociálnej sieti komentár kritický k práci ministra Martina Glváča. Ako by minister vyriešil svoju vnútornú dilemu?

Tento úvod som napísal s veľkými rozpakmi. V žiadnom prípade by som sa totiž nechcel dotknúť osoby a pamiatky vojaka, ktorý položil svoj život na misii v Afganistane. A ani vyvolávať debatu o správnosti nasadenia príslušníkov OS SR v tejto krajine (prosím o to aj v diskusii).

Znepokojil ma však osud iného (teraz už bývalého) vojaka z inej zahraničnej misie, rotného Michala Hlatkého, ktorý slúžil na Cypre (http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/profesionalneho-vojaka-vyrazili-z-armady-za-komentar-facebooku.html).

 

Ako poslanec Národnej rady, člen Výboru pre obranu a bezpečnosť, cítim povinnosť verejne sa tohto vojaka zastať. Zároveň vyzývam ministra obrany Martina Glváča, aby celú vec vysvetlil a vyvodil dôsledky.

 

V posledných mesiacoch sme boli s niekoľkými poslancami na krátkej pracovnej návšteve v oboch misiách (jeden deň na otočku). Samozrejme je medzi nimi podstatný rozdiel v nasadení i bezpečnosti. Ale aj na Cypre sú to naši vojaci. Odvádzajú vynikajúcu prácu, majú medzinárodný rešpekt a uznanie. Robia to, na čo sú vycvičení a za čo sú platení - a to, čo je na Cypre potrebné.

 

Preto nerozumiem schizofrénii ministra obrany:

Jeden vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení tragicky zahynie. Premiér a minister ihneď odletia na miesto, prejavia najvyššie uznanie a koná sa štátny pohreb. Úplný súhlas.

Druhý vojak v zahraničnej misii si plní svoje štandardné úlohy a pri ich plnení nezahynie. Dovolí si však na súkromnom profile kritickú poznámku na adresu ministra. Ihneď je povolaný na Slovensko, zažije dehonestáciu a nátlak, je prinútený „dobrovoľne" požiadať o výstup z armády. Celé zle.

 

Dvaja vojaci, jeden minister. Jeden vojak je mŕtvy, druhý živý a kritický. Jeden je pre ministra dobrý, druhý zlý. Táto veta mi vychádza z klávesnice veľmi ťažko, ale zdá sa, že pre ministra Glváča je „mŕtvy vojak, dobrý vojak."

 

Toto je veľmi zlý signál pre ozbrojené sily i pre Slovensko.

 

Kolega Igor Hraško (OĽaNO, člen Výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva) sa o kauzu zaujíma už od začiatku a p. Michala Hlatkého kontaktoval. Spoločne budeme interpelovať ministra obrany a snažiť sa dotiahnuť prípad až do konca.

 

Podľa armádnej komisie (bývalý) rotný Michal Hlatký ohrozuje dôveru v ozbrojené sily.

Podľa mňa ohrozuje dôveru v ozbrojené sily (a to aj u zahraničných partnerov) minister obrany Martin Glváč. Je zrelý na odvolanie.

 

Čo si myslíte vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Nemecký tím zachránil najmenej pravdepodobný darca. Diktátor

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená.


Už ste čítali?